Jak ulżyć psu w upał. Polecamy kilka ważnych zasad!

Letnie upały to trudny czas dla czworonogów. Psy bardzo łatwo się przegrzewają, nie mają wydajnego systemu chłodzenia ciała, więc ziewają, zamieniając ciepłe powietrze na chłodniejsze. Ich ciała mogą również bardzo szybko się przegrzać i mogą nie być w stanie skutecznie się ochłodzić. Jeśli Twój pies nie ma dostępu do zimnej wody, powinieneś rozważyć skontaktowanie się z weterynarzem w celu uzyskania informacji o tym, co możesz dla niego zrobić. 

 

Podstawową zasadą jest zaopatrywanie psa w wodę i zastępowanie go kilka razy dziennie świeżą i chłodną wodą. Nie wrzucaj kostek lodu do miski z wodą, ponieważ może to prowadzić do zapalenia gardła i anginy. W czasie upałów warto zrezygnować z tłustego, ciężkiego jedzenia na rzecz lekkiej, zbilansowanej suchej karmy.

 

Nie zostawiaj psa w rozgrzanym samochodzie, nawet jeśli klimatyzator jest włączony. Niektóre psy mogą uwielbiać podróżować z właścicielami, ale nigdy nie powinny być zostawiane w zamkniętym pomieszczeniu latem. Może to spowodować udar cieplny, który może prowadzić do śmierci. Spaliny i stężenie dwutlenku węgla w zamkniętej przestrzeni mogą szybko przekroczyć bezpieczny poziom i spowodować utratę przytomności lub nawet śmierć Twojego zwierzaka.

W tym okresie bardzo ważna jest pielęgnacja sierści naszych pupili. Pierzenie w czasie upałów jest dość obfite i pomożemy naszemu pupilowi ​​w codziennym szczotkowaniu i czesaniu.

Spacery w pełnym słońcu należy ograniczyć do minimum, lepiej wyjść wcześnie rano i wybrać się na długi spacer późnym wieczorem.

W tym okresie wskazane jest używanie spacerów jako psów domowych, zwłaszcza jeśli nie lubią być same.

Latem musimy być bardziej ostrożni z naszymi pupilami i zapewnić im odpowiednią przestrzeń do odpoczynku i być przez cały czas dobrze monitorowani. Ważne jest, aby były obecne, gdy wychodzisz na spacer i aby się nie zgubiły. Muszą również utrzymywać uszy w czystości, aby zapobiegać infekcjom.

W okresie letnim warto podawać pupilowi ​​tylko wodę.

Zrezygnuj też z metalowych obroży, które pod wpływem promieni słonecznych poparzą Twojego psa.

Unikaj gorących chodników, asfaltu, nie wiąż psa w pobliżu sklepu, nawet gdy idziemy na zakupy. Takie zachowanie może spowodować udar i przegrzanie ciała. Nie trzeba dodawać, że pod żadnym pozorem nie zostawiamy psa w samochodzie, nawet przy uchylonej szybie.

Gdy nasz pupil większość dnia spędza w domu, warto zadbać również o jego komfort i wygodę. Możesz rozważyć zainwestowanie w klimatyzację i stworzenie chłodnego środowiska. Nie zapomnij zmienić zasłon lub dołożyć pudełek lub poduszek na parapecie, gdzie pies znajdzie cień.

Kiedy Twój zwierzak śpi w klatce, powinieneś zostawić ją otwartą, aby powietrze mogło krążyć w środku.

Możesz położyć zimny, mokry ręcznik na podłodze, możesz zostawić otwarte drzwi do łazienki, która zwykle jest najchłodniejszym miejscem w mieszkaniu, gdzie pies wygodnie na zimnych kafelkach będzie mógł w spokoju czekać na nasz powrót.

Idealnym rozwiązaniem w trudnym upale jest zastosowanie maty chłodzącej, która wypełniona jest specjalnym środkiem chłodzącym, który aktywuje się pod wpływem ciężaru psa i daje przyjemne uczucie chłodu.

Temperatura jest o 10 stopni niższa od temperatury otoczenia, mata utrzymuje się przez 4 godziny.

Jeśli żądana temperatura nie zostanie osiągnięta, możesz włączyć wentylator i pozostawić go pod nim do powrotu.

Nigdy nie zapomnij zmierzyć temperatury swojego zwierzaka przed wyjściem o dowolnej porze roku.

Temperatura ciała psa powinna być niższa niż 37 stopni Celsjusza (98,6 stopni Fahrenheita). Jeśli jest wyższy i znajdujesz się poza domem, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem, który doradzi, co zrobić, jeśli zostawiłeś pupila samego na noc lub jeśli ma już ruję.

Przed użyciem schłodzić matę w lodówce lub zimnej wodzie.

Można również założyć dla psa specjalne buciki, które zimą chronią przed solą i chłodem, a latem izolują przed upałem.

Nie zapomnij mieć pod ręką szczotki, grzebienia i butelki wody, gdy jesteś poza domem.

Do schłodzenia pupila należy również użyć ręcznika i spryskiwacza wody.

W przypadku, gdy Twój pies nagle wierzga nogami lub kuleje, zawsze zasięgnij porady weterynarza. Nagła utrata apetytu może być również wczesnym objawem stanu zapalnego.

Przegrzane psy są bardzo podekscytowane i trudne do kontrolowania.

Na każdy długi spacer musisz mieć przy sobie butelkę turystyczną, którą napełnisz zimną wodą.

Największą frajdą w upały są oczywiście kąpiele, nie zabraniaj tego swojemu pupilowi, jest to świetny pretekst do ochłodzenia organizmu i dobrej zabawy.

Należy również pamiętać, że wszystkie zwierzęta mają nadwagę, więc jeśli chcesz zapytać, lepiej zapytać weterynarza.

Jeśli Twój pies jest rasą długowłosą, powinieneś rozważyć przycięcie sierści, aby uniknąć ostrych pazurów i łaskotania.

Możesz również zdecydować się na krótkie włosy, które będą wygodne podczas upałów. Ważne jest, aby sierść psa dobrze się czuła podczas biegania lub zabawy. Jeśli masz problem z doborem długości włosów – skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Kopanie dołów to także sposób na upał i szukanie miejsca do ochłodzenia.

Niektóre psy mogą sobie pozwolić na takie luksusy jak własny basen czy zraszacz w ogrodzie lub na balkonie.

Bądź ostrożny, jeśli zauważysz u swojego psa:

wzmożone sapanie ;,

szybkie, płytkie oddechy;

blada, szara lub niebieska błona śluzowa;

zwiększone tętno;

hipertermia – temperatura ciała nawet powyżej 41 st. C;

drgawki, stopniowa utrata przytomności, śpiączka.

Są to objawy przegrzania i udaru cieplnego.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej umieścić psa w chłodniejszym miejscu i bardzo powoli schłodzić całe jego ciało od głowy i szyi oraz jak najszybciej udać się do weterynarza.

Upał nie jest taki zły, wystarczy odpowiednio się do niego przygotować, a chwile spędzone na świeżym powietrzu będą bezpieczne i przyjemne.

Może Ci się spodobać:

Dodaj komentarz