Kąpanie psa raz w tygodniu? Przeczytaj, dlaczego nie można tego robić

Być może słyszałeś popularne przekonanie, że należy kąpać psa raz w tygodniu, aby upewnić się, że jest zdrowy i czysty, ale co z innymi dniami? W takim przypadku codzienne kąpanie psa może być zbyt trudne.

W tym poście omówimy, dlaczego nie można kąpać psa tylko raz w tygodniu. Dowiesz się więcej o tym, dlaczego w niektórych przypadkach można kąpać je częściej lub rzadziej.

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrzebują odpowiedniej opieki i higieny. Kąpiel jest konieczna, ale nie można jej robić zbyt często ani zbyt rzadko. Zbyt częste lub zbyt rzadkie kąpiele mogą być szkodliwe dla Twojego psa. Słowo „kąpienie” może być używane do różnych rzeczy w różnych sytuacjach, ale ogólnie jest używane do czyszczenia skóry i sierści Twojego zwierzaka.

Niektórzy ludzie nie lubią często kąpać swoich pupili, ponieważ uważają, że nie jest to konieczne, ale mimo to należy je kąpać przynajmniej raz w tygodniu . Dzieje się tak dlatego, że chociaż pranie (kąpiel) jest rzadkością, nadal jest potrzebne.

Ale jeśli kąpiesz je rzadziej niż raz w tygodniu, będziesz musiał zachować szczególną ostrożność podczas kąpieli psa. Nie chcesz, aby mieli problemy ze skórą lub inne problemy.

Jeśli będziesz je zbyt często kąpać, zwiększysz ilość olejków i brudu, które przykleją się do ich włosów. O wiele trudniej będzie pozbierać oleje i brud.

Kąpiel jest ważna dla psów, ale pamiętając o tym, musisz wiedzieć, jak długo Twój pies może wytrzymać bez regularnej kąpieli . Nie ma ustalonego czasu ani ustalonej reguły, jeśli chodzi o ten temat.

Nie chcesz kąpać swojego psa zbyt często lub zbyt rzadko, ale musisz poznać i przestrzegać wytycznych ustalonych przez weterynarza lub profesjonalnego fryzjera dla zwierząt.

Jak wspomniano powyżej, regularne kąpanie psa może być korzystne. Większość psów lubi się kąpać. Nie tylko czują się czystsze, ale także ich sierść jest zdrowsza i bardziej lśniąca, a te korzyści zapewnią im dłuższe życie.

Podczas kąpieli należy uważać, aby żadne mydło nie miało kontaktu z oczami, uszami ani nosem. Mydła mogą być szorstkie dla oczu i mogą powodować podrażnienie ciała Twojego zwierzaka.

Na brudnym czworonogu znacznie szybciej rozwijają się różnego rodzaju infekcje grzybicze i bakteryjne. Nie należy zbyt często kapać psa. Codzienne kąpiele są zabronione, ponieważ mogą znacznie osłabić jego odporność.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest dobrze kąpać psa codziennie lub rzadziej niż raz w tygodniu. Jeśli odpowiednio zadbasz o swojego pupila i regularnie czyścisz go podczas kąpieli, nie będziesz musiał się martwić o jakiekolwiek infekcje, ponieważ nasza skóra jest pierwszą linią obrony przed infekcjami.

Oto kilka świetnych samouczków wideo o tym, jak kąpać psy:

Jeśli Twój pies ma częstszy kontakt z wodą.

Jeśli masz psa, który regularnie pływa lub mieszka blisko plaży, powinieneś kąpać go przynajmniej raz w tygodniu lub częściej.

Jeśli Twój pies często wychodzi na deszcz, warto go również umyć, ponieważ woda deszczowa może łatwo rozprzestrzeniać różne infekcje grzybicze. Generalnie nie zaleca się, aby psy miały kontakt z zanieczyszczoną wodą częściej niż raz w miesiącu.

A co ze szczeniętami?

Szczenięta różnią się od dorosłych psów. Potrzebują częstszych kąpieli i powinny być co jakiś czas zabierane do weterynarza. Potrzebują również regularnej kontroli przynajmniej raz w miesiącu.

Szczenięta nie powinny brać długich kąpieli, ponieważ ich skóra jest bardziej wrażliwa niż dorosłe psy. Nie należy ich również myć mydłem, ale raczej szamponem lub roztworem czyszczącym bez mydła.

Ważne jest również czyszczenie uszu, ponieważ dość łatwo mogą się zarazić.

Częstotliwość kąpieli zależy przede wszystkim od rodzaju sierści psa, ale także od tego, czy mieszka w domu, czy spędza więcej czasu na zewnątrz. Psom przebywającym na podwórku wystarczy kąpiel raz lub dwa razy w roku. Psy domowe wymagają już częstych i regularnych kąpieli, np. nawet raz w tygodniu lub dwa tygodnie. W przypadku psów mieszkających w pomieszczeniach istnieje możliwość częstszego kąpania, jeśli są bardzo brudne. Wystarczy kompletna kąpiel raz lub dwa razy w miesiącu. Te same zasady powinny być przestrzegane, jeśli pies mieszka w obszarze, w którym woda jest regularnie zanieczyszczona.

Jeśli pies mieszka w środku i jest spocony, najlepiej kąpać go przynajmniej raz lub dwa razy dziennie. Maltańczyków, Shih Tzu, ponieważ ich sierść jest długa, więc brud osadza się na nich dość szybko i głęboko wsiąka. Regularne ich kąpanie jest konieczne, jeśli pies mieszka w obszarze, w którym jest dużo kurzu i piasku, tak jak ma to miejsce w Australii.

Zimą lepiej dla psa kąpać tylko te części ciała, które są brudne. Latem psa trzeba codziennie kąpać, ponieważ jego skóra szybko wysycha i zaczyna pękać. U psów o długiej sierści, m.in.

Zalecana będzie kąpiel raz w miesiącu np. dla labradorów – jest gładka, przylegająca do ciała. Jeśli psiak nie prowadzi zbyt aktywnego trybu życia, może być rzadziej. Co trzy miesiące należy kąpać zwierzaki z podszerstkiem – pod sierścią jest również puch.

Psy o długiej sierści należy kąpać codziennie. Najlepiej zrobić to wieczorem, gdy pies już dawno chodzi i jest brudny. Nie trzeba tego robić rano, kiedy na ulicy jest jeszcze dużo brudu. Po spacerze psy często same się liżą, więc brud nie jest tak widoczny.

Tak więc częstotliwość mycia psa z długą sierścią zależy od tego, kiedy i jak bardzo jest zabrudzona. Jeśli pies ma krótką sierść i wcale nie jest brudny, to nie trzeba go myć. Oczywiście, jeśli Twój pies jest szczeniakiem lub bawi się z innymi zwierzętami przez cały dzień, nie ma mowy o przełożeniu kąpieli na następny dzień.

Oczywiście nie każdy pies jest fanem kąpieli. Zapewne każdy spotkał się z sytuacją, w której wciągnięcie zwierzaka do wanny jest nie lada wyzwaniem. Podczas kąpieli starają się uciec, podwijać ogony lub opuszczać uszy. Psy o długiej sierści próbują wystawiać na pokaz. Boją się, drapią, a nawet gryzą.

Dlatego jeśli pies zacznie rozchodzić się z wodą lub nie chce się kąpać, to zrezygnuj z kąpieli na kilka dni i zobacz, czy zmieni nastawienie.

W tym artykule omówiliśmy, jak często należy kąpać psa w oparciu o pewne cechy psa i jego charakter. Teraz prawdopodobnie chcesz poznać nasze zalecenia dla różnych ras psów. 

Częstotliwość kąpieli zależy przede wszystkim od rodzaju sierści psa, ale także od tego, czy mieszka w domu, czy spędza więcej czasu na zewnątrz. Jeśli pies mieszka w obszarze, w którym jest dużo kurzu i piasku, tak jak w Australii. Psy żyjące w pomieszczeniach powinny być kąpane co najmniej raz lub dwa razy w miesiącu. Jeśli jednak masz jednego psa z długą sierścią, możesz to robić codziennie.

Może Ci się spodobać:

Dodaj komentarz